Manuální lymfodrenáž je jemná masážní technika, která ovlivňuje lymfatický systém.
Lymfatický systém je jediný ze systémů těla, který dokáže naše tělo zbavit škodlivých látek. Lymfatická masáž pracuje s povrchovým lymfatickým systém ( 80%) a pomocí dýchání s hlubokým (20%).
Lymfatický systém je tvořený sítí kapilár, prekolektorů (již mají chlopně), kolektorů = cévy (s párovými chlopněmi), uzlinami a mízovody ( hrudního a pravostranného). A také zpravidla čirou tekutinou - mízou.
Mezi nejznámější zakladatele manuální lymfodrenáže patří manželé Vodderovi z Dánska, Földi a v Čechách Bechyně, Eliška, Benda a doktor Valt.
A jaké má manuální lymfodrenáž využití?
Zbaví Vás pooperačních a poúrazových otoků, zregeneruje po sportu, pomůže po kosmetických operacích a liposukci, zbaví Vaše tělo škodlivých látek, zlepší Vaší imunitu, vhodná jako součást komplexní péče při léčbě obezity.
Kdy se manuálním lymfodrenáži opravdu vyhněte?
V případě neléčeného vysokého krevního tlaku, při akutním virovém nebo bakteriálním onemocnění ( i pouhá rýma nebo opar je překážkou), akutní onemocnění jater, ledvin a srdce, u zeleného zákalu, během rizikového těhotenství a u onkologických onemocnění.
Kdy manuální lymfodrenáž stojí za zvážení?
Vždy je nejlepší, pokud svůj zdravotní stav zkonzultujete se svým ošetřujícím lékařem. Mezi relativní kontraindikace se řadí silná a bolestivá menstruace, astma bronchiale a cardiale a dále také těhotenství do třetího měsíce.
Manuální lymfodrenáž Vám pomůže s lymfedémem, lipedémem a flebedémem.
Lymfedém je otok způsobený špatnou funkcí lymfatického systému, dělí se na primární ( vrozený, zpravidla se objevuje blíže k centru těla) a sekundární (po úrazech a operacích, který se šíří z centrální části těla do periférie).
Lipedém je symetrický otok, který je způsobený nadměrnou tvorbou a ukládáním tukových buněk. Nejčastěji postihuje ženy a bolí. Lipedém má čtyři stadia, klidové, přechodové, chronické a sloní noha.
Flebedém je otok způsobený žilní nedostatečností.
Před provedení manuální lymfodrenáže dostanete k podepsání informovaný souhlas, ve kterém potvrzujete, že netrpíte žádným z výše uvedených onemocnění, které by bránilo provedení manuální lymfodrenáže.
Rozhodli jste se pro manuální lymfodrenáž?
Prosím, před manuální lymfodrenáží své tělo nenatírejte žádnými tělovými krémy, kůže musí být suchá, nemastná, pracuje se s pudrovým zásypem.
Bude potřeba, abyste dostatečně pili obyčejnou vodu a zároveň počítejte s častějším močením, neboť tělo se zbavuje škodlivých látek.
Reakce na manuální lymfodrenáž může být různá, někoho může bolet hlava, mít pocit sucha v ústech, častěji močit, někdo nemá reakci žádnou.
Očekávejte opravdu velice jemnou masáž, jelikož se pracuje s kůží a podkožím. Jedná se o různé hmaty například pumpovací, vypuzovací, stojící kruhy, efloráž, terminus, profundus, lymfatická jezírka.
Čemu se po lymfodrenáži vyhnout? Určitě se ten den vyhněte nadměrné fyzické aktivitě, nekombinujte s jinými technikami, nepijte alkohol, nechoďte do sauny. Naopak dostatečně pijte čerstvou vodu, využijte kompresních punčoch nebo legíny, které manuální lymfodrenáž ještě více zefektivní.